اجرای مراسم ترحیم

متن مراسم ختم

متن مراسم ختم

متن مراسم ختم باید محترمانه، تاثیرگذار و متناسب با مراسم سوگواری باشد. این متن می‌تواند شامل بخش‌های زیر باشد

مقدمه:

  • خوشامدگویی به حاضران و تشکر از آنها بابت حضور.
  • اشاره به علت برگزاری مراسم (یادبود درگذشت شخص عزیز).

بیان سوگ و تسلیت:

  • ابراز همدردی با خانواده و بستگان.
  • بیان احساسات نسبت به فقدان فرد درگذشته.

زندگی‌نامه و یادآوری خاطرات:

  • مرور کوتاه از زندگی، دستاوردها و خصوصیات اخلاقی فرد درگذشته.
  • ذکر خاطرات خوب و تاثیرات مثبت او بر زندگی دیگران

پیام‌های تسلی‌بخش:

  • خواندن آیات قرآن، اشعار و متون دینی مرتبط با مرگ و تسلی.
  • استفاده از جملات حکیمانه و پندآموز در مورد مرگ و زندگی.

سپاسگزاری:

  • تشکر از کسانی که در طول بیماری یا بعد از درگذشت همراهی کرده‌اند.
  • قدردانی از حضور مهمانان در مراسم

دعوت به دعا و خیرات:

  • دعوت به خواندن فاتحه یا دعای مخصوص.
  • اشاره به مراسم‌های خیرات و نیکوکاری به یاد فرد درگذشته.

نمونه متن مراسم ختم

بسم الله الرحمن الرحیم

خانم‌ها و آقایان محترم، خانواده‌های عزیز و دوستان گرامی،

با دلی آکنده از اندوه و چشمی گریان، از شما سپاسگزاریم که با حضور خود در این مراسم، نشان دادید که غم ما را در این لحظات سخت تسکین می‌بخشید. امروز گرد هم آمده‌ایم تا یاد و خاطره‌ی عزیز از دست رفته‌مان، [نام فرد درگذشته] را گرامی بداریم و به زندگی پر از مهر و محبت او ادای احترام کنیم.

[نام فرد درگذشته] فردی بود که با تلاش و مهربانی‌هایش همیشه در خاطر ما خواهد ماند. او در طول زندگی خود همواره برای دیگران مفید بود و از خود یادگارهای ارزنده‌ای به جا گذاشت. ما با یادآوری خاطرات زیبایش، درس‌های بسیاری از او آموختیم و امروز به احترام او اینجا جمع شده‌ایم

*****************************************************************************************************************

[نام فرد درگذشته] فردی بود که با تلاش و مهربانی‌هایش همیشه در خاطر ما خواهد ماند. او در طول زندگی خود همواره برای دیگران مفید بود و از خود یادگارهای ارزنده‌ای به جا گذاشت. ما با یادآوری خاطرات زیبایش، درس‌های بسیاری از او آموختیم و امروز به احترام او اینجا جمع
*****************************************************************************************************************
از خداوند بزرگ برای روح پاک [نام فرد درگذشته] طلب مغفرت و آرامش می‌کنیم و برای بازماندگان صبر و شکیبایی آرزو داریم. از همه شما عزیزان به خاطر حضور و همدردی صمیمانه‌تان صمیمانه تشکر می‌کنیم
******************************************************************************************************************

 نمونه متن مراسم ختم پدر

در این لحظه‌های سنگین و پر از اندوه، از حضور گرم و محبت‌آمیز شما عزیزان که برای همدردی و تسلی خاطر در مراسم ختم پدر عزیزمان، [نام پدر]، حضور به هم رسانده‌اید، صمیمانه تشکر و قدردانی می‌کنیم.

پدر ما، [نام پدر]، فردی بود که زندگی‌اش پر از عشق، فداکاری و مهربانی بود. او با سخت‌کوشی و صداقت مثال‌زدنی‌اش، نه تنها الگوی ما فرزندانش بود، بلکه به دیگران نیز روحیه و امید می‌بخشید. یادش همیشه در قلب‌های ما زنده خواهد ماند و خاطرات شیرینش همواره ما را تسلی خواهد داد.

امروز در این مراسم گرد هم آمده‌ایم تا نه تنها یاد و خاطره‌ی او را گرامی بداریم، بلکه به این نکته نیز بیندیشیم که او چه تأثیرات عمیقی بر زندگی هر یک از ما داشته است. از سخاوت و دستگیری‌اش در مواقع سخت تا نصیحت‌های پرمهرش در لحظات نیاز، هر یک از ما به نوعی از حضور او بهره برده‌ایم.

پدر عزیزمان، زندگی‌اش را صرف خانواده و خدمت به دیگران کرد. او با تمام توان برای آسایش و رفاه ما تلاش کرد و همواره ما را تشویق به تلاش و پشتکار می‌کرد. حال که او از میان ما رفته، وظیفه‌ی ماست که میراث او را زنده نگه داریم و با عشق و مهربانی که از او آموخته‌ایم، راهش را ادامه دهیم.

متن شروع مراسم ختم

با سلام و عرض تسلیت به همه‌ی عزیزان حاضر در این مراسم،

امروز گرد هم آمده‌ایم تا با قلب‌هایی پر از اندوه و دلی پر از خاطرات، یاد و خاطره‌ی عزیز از دست رفته‌مان، مرحوم [نام متوفی]، را گرامی بداریم. از حضور تک تک شما عزیزان که در این لحظات سخت و جانکاه کنار ما هستید، صمیمانه تشکر می‌کنیم. حضور شما دوستان و اقوام گرامی، موجب تسلی خاطر و دلگرمی ماست.

مرحوم [نام متوفی]، انسانی وارسته، مهربان و دلسوز بود که عمر خود را با عشق و فداکاری برای خانواده و جامعه سپری کرد. ما امروز در اینجا جمع شده‌ایم تا نه تنها برای او دعا کنیم، بلکه از زندگی پر برکت و پربار او درس بگیریم و یادش را در قلب‌هایمان زنده نگه داریم.

در این مراسم، قصد داریم با قرائت آیاتی از قرآن کریم و شنیدن سخنانی درباره‌ی فضایل و اخلاقیات مرحوم، یاد و خاطره‌ی ایشان را گرامی بداریم. همچنین از همه‌ی عزیزانی که سخنانی برای گفتن دارند و یا خاطراتی از مرحوم [نام متوفی] به یاد دارند، دعوت می‌کنیم تا در این جمع صحبت کنند و ما را در این لحظات همراهی نمایند.

در اینجا از همه‌ی شما عزیزان تقاضا داریم که برای شادی روح مرحوم فاتحه‌ای قرائت کنید و از خداوند منان برای او آمرزش و رحمت طلب نمایید.

شعر و متن زیبا برای مراسم ختم

نمونه شعر

شعر 1: شعر از سعدی

ای که پنجاه رفت و در خوابی
مگر این پنج روزه دریابی
خجل آنکس که رفت و کار نساخت
کو نگوید که بماند و نپرداخت

*************************************************************************************************

شعر 2: شعر از حافظ

هرگز نمیرد آنکه دلش زنده شد به عشق
ثبت است بر جریده عالم دوام ما

****************************************************************************************************

شعر 3: شعر از مولانا

این جهان زندان و ما زندانیان
حفره کن زندان و خود را وارهان
کیست مولا، آنکه آزادت کند
بند رقیّت ز پایت برکند

****************************************************************************************************

نمونه متن زیبا

متن 1: خاطره‌گویی و توصیف

امروز در اینجا جمع شده‌ایم تا یاد و خاطره‌ی عزیز از دست رفته‌مان، [نام متوفی]، را گرامی بداریم. [نام متوفی] انسانی بود که با عشق و مهربانی، زندگی خود را به دیگران بخشید. هر کدام از ما خاطراتی شیرین و پرمعنا از او در دل داریم؛ از لبخندهای گرم و دلنشینش تا لحظاتی که با او سپری کردیم.

زندگی کوتاه و گذراست، اما اثری که [نام متوفی] بر زندگی ما گذاشت، جاودانه خواهد بود. از او یاد گرفتیم که عشق ورزیدن و بخشیدن، مهم‌ترین ارزش‌های انسانی هستند. بیایید در این لحظات به یادش باشیم و با اعمال نیک و محبت‌آمیز خود، راهش را ادامه دهیم.

متن 2: دعای خیر

خدایا، از تو می‌خواهیم که روح پاک و مهربان [نام متوفی] را در بهشت برین خود جای دهی و به خانواده و دوستانش صبر و آرامش عطا کنی. از تو می‌خواهیم که ما را در این لحظات سخت یاری دهی و به ما توانایی ببخشی تا با عشق و مهربانی، یاد و خاطره‌ی [نام متوفی] را زنده نگه داریم.

متن 3: پیام تسلیت

به نمایندگی از خانواده [نام متوفی]، از حضور همه‌ی شما عزیزان در این مراسم تشکر می‌کنم. حضورتان در اینجا نشان از محبت و احترامی است که نسبت به [نام متوفی] داشتید. از شما می‌خواهیم که در دعاهایتان، او را فراموش نکنید و برای آرامش روحش دعا کنید. باشد که همواره در پناه رحمت الهی باشد و ما نیز بتوانیم با یاد و خاطره‌ی او، راهش را ادامه دهیم.

**************************************************************************************************

متن دعوت به مراسم ختم سالگرد

بسم الله الرحمن الرحیم

دوستان و آشنایان گرامی،

با سلام و احترام،

بدین‌وسیله به اطلاع می‌رسانیم که به مناسبت فرا رسیدن اولین سالگرد درگذشت مرحوم مغفور، شادروان [نام کامل متوفی]، مراسم یادبودی برگزار می‌گردد.

از شما عزیزان و دوستان گرامی دعوت به عمل می‌آید تا با حضور گرمتان در این مراسم، یاد و خاطره‌ی آن عزیز سفر کرده را گرامی بدارید و با قرائت فاتحه و دعا برای آرامش روح او، ما را در این روز معنوی همراهی فرمایید.

زمان: [روز هفته، تاریخ، ساعت]
مکان: [نام مسجد یا مکان برگزاری مراسم]
آدرس: [نشانی کامل مکان برگزاری مراسم]

حضور شما عزیزان موجب تسلی خاطر و دلگرمی خانواده‌ی داغدار خواهد بود. از خداوند متعال برای آن مرحوم طلب مغفرت و برای شما سلامتی و طول عمر مسئلت داریم.

با تشکر و احترام،
خانواده [نام خانوادگی متوفی

**************************************************************************************************

متن دعوت به مراسم ختم چهلم

بسم الله الرحمن الرحیم

دوستان و آشنایان گرامی،

با سلام و احترام،

بدین‌وسیله به اطلاع می‌رسانیم که به مناسبت فرا رسیدن چهلمین روز درگذشت مرحوم مغفور، شادروان [نام کامل متوفی]، مراسم یادبودی برگزار می‌گردد.

از شما عزیزان و دوستان محترم دعوت به عمل می‌آید تا با حضور پرمهر و محبت‌آمیز خود در این مراسم، یاد و خاطره‌ی آن عزیز سفر کرده را گرامی بدارید و با قرائت فاتحه و دعا برای آرامش روح او، ما را در این روز معنوی همراهی فرمایید.

زمان: [روز هفته، تاریخ، ساعت]
مکان: [نام مسجد یا مکان برگزاری مراسم]
آدرس: [نشانی کامل مکان برگزاری مراسم]

حضور شما عزیزان موجب تسلی خاطر و دلگرمی خانواده‌ی داغدار خواهد بود. از خداوند متعال برای آن مرحوم طلب مغفرت و برای شما سلامتی و طول عمر مسئلت داریم.

با تشکر و احترام،
خانواده [نام خانوادگی متوفی]

با ما در اینستاگرام همراه باشید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *