گروه ترحیم, گروه موسیقی

گروه موسیقی مراسم ترحیم

گروه موسیقی مراسم ترحیم

گروه موسیقی مراسم ترحیم

موسیقی مراسم ختم تلفیقی از هنر موسیقی و مداحی به زیباترین شکل است

 

گروه موسیقی مراسم ترحیم و ختم یکی از گروه‌های عرفانی در مراسم ختم و ترحیم نقش دارند. . هر فرهنگ و هر منطقه ممکن است از سنت‌های مختلفی در این زمینه پیروی کند. اعضای گروه موسیقی ترحیم به عنوان نقش های اصلی در مراسم حضور دارند. نقش مهمی در برنامه‌ریزی ثانیه به ثانیه مراسم دارند مانند: نوع تصنیف ها و تکنوازی ها و دکلمه خوانی است. از جمله فراهم کردن لوازم مورد نیاز گروه سیستم صوتی که بسیار مهم است. گروه سنتی ترحیم در این مراسم‌ها همدردی خود را با خانواده‌های داغدار در قالب تصنیف های غم انگیز نشان می‌دهند در گروه‌های سنتی مراسم ختم، فعالیت‌های هنری مانند نواختن سازهای سنتی، آواز خواندن نیز انجام می‌شود.

روش رزرو کردن گروه برای مراسم ختم

با مشاورین گروه آوا و نوا یا نماینده گروه موسیقی تماس بگیرید. سپس، جزئیات مراسم را به آنها بگویید، از جمله تاریخ، مکان، نوع موسیقی مورد نظر بعد از انتخاب گروه موسیقی، یک توافقنامه رسمی برای رزرو و پرداخت هزینه‌ها باید انجام شود. همچنین مطمئن شوید که تمامی جزئیات مربوط به موسیقی، مثل لیست قطعات، زمان‌بندی با هماهنگی صحیح باشد.

برای رزرو کردن گروه موسیقی برای مراسم چهلم و سالگرد حداقل از یک هفته قبل برای رزرو باید اقدام نمایید البته مراسم های خاکسپاری و مراسم شام غریبان در اولین فرصت اقدام نمایید. بهترین و سریعترین روش بدین صورت است که با مشاورین ما تماس بگیرید و خدمات و نوع مراسمی که میخواهید اجرا شود را شرح دهید تا ما بتوانیم بهترین خدمات را برای شما ارائه دهیم

تصنیف ها و شعرهایی که با گروه در مراسم ترحیم خوانده میشود

در مراسم ترحیم ترانه‌ها و شعرهایی با مضامین مربوط به دوری فراق و یاد و خاطره مرحوم در زندگی و مرگ، و تجلیل از او برگزار میشود میشود. برخی از تصنیف‌ها و شعرهای معروف که ممکن است در این مراسم‌ها خوانده شوند عبارتند از:

 • سلام اخر { احسان خواجه امیری }
 • خدا حافظی { عرفان طهماسبی }
 • خدا حافظی { رضا صادقی }
 • عجب رسمیه { رسول نجفیان }
 • لالایی { زندوکیلی }
 • درد عشق انتظار { بسطامی }
 • اشگ من هویدا شد { مرضیه }
 • رفتم که رفتم {مرضیه }
 • ای کاروان لیلای من کجا میبری { کوروس سرهنگ زاده }
 • سوغاتی { هایده}
 • ای که بی تو خودمو {داریوش }
 • کاروان { استاد بنان }
 • چرا رفتی همایون شجریان
 • ابر میبارد { همایون شجریان }

و خیلی دریگر از این ترانه هستند که در مراسم ترحیم اجرا میشود این ترانه‌ها و شعرها معمولاً با موسیقی آرام و حالتی اندوهگین و غمگین همراه هستنددر این مراسم‌ها، انتخاب ترانه‌ها و شعرها بسیار مهم است زیرا باید احساسات مهمان ها را به خوبی دگرگون کند.

چه سازهایی در گروه موسیقی سنتی ترحیم نواخته میشود

بسیار دیده شده که در خواست های صاحب مراسم از مدیر گروه همنوازی دف نی باشد. هم نوازی دف و نی همواره باعث ایجاد نوعی شور و خلسه در روح و جان نزدیکان شخص متوفی و مدعوین و حاضرین در برگزاری مراسم ترحیم میشود. گروه موسیقی عرفانی آوا و نوا ، در تمام اجراهای خود، دقایقی را به هم نوازی دف و نی اختصاص می‌دهد.

تایم اجرای گروه موسیقی ترحیم چقدر است

زمانی که یک گروه موسیقی در مراسم ترحیم شرکت می‌کند، مدت زمان اجرای گروه موسیقی چهل و پنج دقیقه الی یک ساعت است. این مدت زمان باید کافی باشد تا گروه موسیقی به احساسات حاضرین متصل شود و اجرای آن ها بتواند ارزشمند و معنادار باشد، و باید سعی کنید از طولانی شدن آن جلوگیری کند. نظر تخصصی گروه ما تایم یک ساعت مناسب است. و تایم نیم ساعت بسیار کم است . مراسم کمتر از یک ساعت مثلا نیم ساعت کار اصولی نیست و گروه نمیتواند اجرایی مناسبی در این تایم به حاظرین ارایه دهد

توضیحاتی در خصوص گروه موسیقی و گروه مداحی
برگزاری مراسم ترحیم عرفانی نیازمند تجربه ای در خصوص موسیقی سنتی است. یکی از عناصر کلیدی در این نوع مراسم، اجرای موسیقی ترحیم عرفانی است. موسیقی عرفانی به دلیل حزن دار بودن خود می‌تواند فضایی که یاد مرحوم زنده میشود را  ایجاد کند که به تسکین دل‌های اندوهگین کمک کند.
گروه‌های مداحی با نی نقش بسزایی در برگزاری مراسم ترحیم عرفانی دارند. نی به عنوان یک ساز سنتی ایرانی، صدایی دلنشین و آرام‌بخش دارد که می‌تواند فضای مراسم را با حال و هوای معنوی بیشتری پر کند. گروه‌های مداحی که از نی استفاده می‌کنند، با نواختن آهنگ‌های عرفانی و مداحی‌های مناسب، می‌توانند به تعمیق احساسات حاضرین و ایجاد یک فضای معنوی کمک کنند.
انتخاب بهترین مداحی برای مراسم ختم نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. مداحی‌های مناسب مراسم ختم باید حاوی مضامین عمیق و معنوی باشند و بتوانند با دل‌های حاضرین ارتباط برقرار کنند. بهترین مداحی‌ها آن‌هایی هستند که با زبان دل و از اعماق قلب مداح خوانده می‌شوند و در عین حال، اشعار آن‌ها باید حاوی پیام‌هایی از آرامش، تسلی و امید باشند.
در کل، برگزاری یک مراسم ترحیم عرفانی موفق نیازمند انتخاب دقیق و توجه به جزئیات است. موسیقی ترحیم عرفانی، گروه مداحی با نی و انتخاب بهترین مداحی برای مراسم ختم، همگی عناصری هستند که می‌توانند به تسکین درد و اندوه بازماندگان و ایجاد فضایی آرام و معنوی کمک کنند. با دقت در انتخاب این عناصر، می‌توان مراسمی باشکوه و در عین حال آرام‌بخش را برای گرامیداشت یاد عزیزان برگزار کرد.

ما را در اینستاگرام دونبال کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *